Kjo është arsyeja pse gratë rrezikohen më shumë nga sëmundjet e veshkave

In Shendeti

Shumica prej nesh lindin me dy veshka, me shpresën se do të na shërbejnë të gjithë jetën.

Kur një veshkë është dëmtuar ose nuk funksionon më, tjetra ende mund ta përballojë, por nëse kjo “rezervë” gjithashtu shkakton keqfunksionime, atëherë mund të jetë një shenjë e keqe.

Sipas të dhënave më të fundit të vitit 2015 nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), sëmundja kronike e veshkave (CKD) prek rreth 10% të popullsisë së botës dhe është ndër 20 shkaqet kryesore të vdekjes.

Edhe pse gratë janë më të prira për zhvillimin e problemeve të veshkave, ka më shumë burra në dializë, pasi gratë priren të kujdesen më mirë për veten.

Prof Emeritus Kong shpjegon: “Kur femrat e kanë marrëdhënie seksuale, ato mund të jenë të ekspozuarandaj infeksioneve të traktit urinar (UTI) për shkak të uretrës së shkurtër”.

“Por jo të gjitha infeksionet e traktit urinar do të shndërrohen në sëmundje të veshkave, pasi varet nga sa larg (bie sistemi urinar) udhëtojnë bakteret”, deklaron tutje Kong.

Megjithatë, të qenit në dializë i bën gratë më pak të pëlleshme.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu