Kosova, çështja kryesore e Gjermanisë

In Kosova, Lajme

Drejtori i Fondacionit Konrad Adenauer në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, Felix Dane tha se “Echo Germany” është lojtar kyç që gjeneron politikën rreth problemit të Kosovës

“Mendoj se Gjermania është sigurisht një lojtar kyç kur bëhet fjalë për politikën e BE-së, thjesht sepse ajo është një nga shtetet ‘më të rëndësishme’ anëtare të BE”, ka thënë Dane për Tanjug pas forumumit “Brexit” – Sfidat për Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor”.

I pyetur se cili është pozicioni i përhershëm gjerman, ekziston një zgjidhje apo nëse ka një kompromis për të cilin Gjermani ka rënë dakord, ai ka thënë se vendi i tij është gjithmonë pro konsensusit.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu