“Vizat mund të hiqen tek në pranverën e hershme të 2020-tës”

In Kosova, Lajme

Dje Parlamenti Evropian ka votuar sërish në favor të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi, tha se votimi është njëri ndër hapat.

“Parlamenti Evropian është njëri ndër institucionet që e njeh edhe pavarësinë e Kosovës, por pavarësisht këtij votimi procedurat janë më të kompletuara, tash fillon dialogu mes tri institucioneve të BE-së dhe varet se a do të hy në agjendë. Kosovës iu është dhënë edhe një mundësi. Më së shpejti është që vizat mund të hiqen në pranverën e herëshme të vitit 2020”, tha ai sot RTK.

Kujtojmë se Demarkacioni ishte vënë si kusht primar për liberalizimin e vizave, mirëpo se një gjë e tillë nuk ka ndodhur edhe një vit pas saj.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu