MASHT dhe SBASHK-u afër zgjidhjes së problemit rreth kompensimit të orëve

In Kosova, Lajme

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, pas takimit me anëtarët e SBASHK-ut dhe Këshillit të Prindërve, ka thënë se ata janë të gatshëm për gjetjen e një zgjidhje.

Ai po ashtu ka thënë se bashku me SBASHK-un janë afër zgjidhjes së problemit rreth kompensimit të orëve të humbura gjatë grevës.

Bytyqi ka thënë se vendimi i Ministrisë së Arsimit mund të tërhiqet dhe siç thotë ai, të merret një vendim tjetër e cila është më e mirë për kompensim.

“Ne si ministri dhe unë si ministër kemi qenë të interesuar që të gjejmë mënyrën që nxënësit të mos dëmtoheni dhe siç kemi marrë vendimin e parë me një formuar e cila është paraqitur nga drejtoret e DKA-ve, po ashtu njëjtë mund ta tërheqim atë vendim dhe të kemi një formula tjetër e cila është formë më e mirë e kompensimit”, ka thënë Bytyqi.

Për ne është e rëndësishme që të gjejmë një formë më të mirë të kompensimit dhe jemi të gatshëm që ta bëjmë një gjë të tillë, dhe të mos i dëmtojmë nxënësit në procesin mësimorë”, ka dekalruar tutje Byqtyqi.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu