Politikani më i gjatë në botë

In Bota, Lajme

Një këshilltar i New York City është zgjedhur politikani më gjatë në botë. Me 208 centimetrat e tij, Rober Cornegy i riu e morri këtë epitet nga libri i rekordeve Guiness, shkruan Associated Press.

Cornegy thotë që ai që dy vjet e ka dëshiruar këtë çmim, kjo pasi një koleg i kishtë thënë si në shaka që ai ishte politikani më i gjati ndonjëherë. Ai thotë që të jesh i gjatë ka sfidat e saja, sidomos kur vjen puna tek blerja e rrobave dhe këpucëve.

Rekordin në fjalë më parë e kishte mbajtur anëtari i parlamentit britanik, Sir Louis Gluckstein, i cili ishte 202 centimetra i gjatë. Ai vdiç në vitin 1979, dhe më pas vendin e tij si politikani më i gjatë ishte zënë nga një koleg i tij në parlament, i cili ishte i gjatë 198 centimetra.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu