Parlamenti britanik voton për shtyrjen e Brexit’it

In Bota, Lajme

Ligjvënësit britanikë kanë përkrahur kërkesën e kryeministres britanike Theresa May, dërguar Bashkimit Evropian, për shtyrje të datës së daljes nga blloku, deri më 30 qershor.

Ky votim vjen si rezultat i propozimit të deputetit labursit Yvette Cooper, që si bazë ka kërkesën për të mos lejuar daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja pa një marrëveshje.

Mocioni kaloi me shumicën e votave të deputetëve laburistë dhe një pjesë e madhe e deputetëve konservatorë, pa përfshirë ata që kërkojnë BREXIT, si me apo pa marrëveshje.

Ndërkohë, kryeministrja May, ka udhëtuar për në Paris, ku është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe presidentin francez, Emmanuel Macron, për të biseduar rreth mundësisë së shtyrjes së datës së daljes.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu