Nafta, gjashtëfish më e përdorur sesa benzina në Kosovë

In Kosova, Lajme

Mbi 80 përqind e veturave në vend, funksionojnë me përdorim të naftës, cilësia e së cilës është dukshëm më e ulët sesa e benzinës.

E, përkundër kësaj, politikat fiskale të shtetit janë të atilla që ka një diferencë prej vetëm 2 centësh në akcizë, raporton KTV.

Akciza për naftë është 38 centë për litër, ndërsa 36 centë për benzinë.

Për këtë, organizatat joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit po kërkojnë me patjetër uljen e akcizës për benzinë, me qëllim të stimulimit të përdorimit të saj.

Në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, tregojnë se janë duke pritur rezultatet e analizave për të parë se si qëndrojnë ndotësit e mjedisit për nga renditja.

Një efekt të madh e ka ndotja nga gazrat që lirohen nga veturat.

E, në veçanti, nga veturat e vjetra të cilat janë konsumuese të mëdha të naftës.

Edhe përkundër ndotjes së madhe, Ministria e Financave nuk ka bërë ndryshime në politikat fiskale që nga viti 2010.

Këshilltari politik i ministrit Bedri Hamza, Lulzim Rafuna thotë se as nuk do të ketë ndryshime.

Të dhënat e Doganës së Kosovës tregojnë se importi i naftës është gashtëfish më i madh sesa ai i benzinës.

Po ashtu. është duke shënuar rritje çdo vit.

Në vitin 2017, ishte importuar naftë në vlerë të 263 milionë eurove, e një vit pas, kjo shumë shënoi rritje për 17 milionë euro.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu