Krasniqi: Duhet ende kohë deri në një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë

In Kosova, Lajme, op/ed

Profesori universitar Milazim Krasniqi në emisionin Frontal ne T7 ka folur rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij këto dy shtete që ende nuk kanë zgjidhur problemet mes vete nuk mund të arrijnë tani në një marrëveshje përfundimtare.

Ai ka thënë se as takimi i Berlini nuk do të sjell diçka konkrete përpos deklaratave nga krerët institucional.

Ai ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë ku ka thënë se në Serbi frymon ideja me Sllobodan Millosheviqit pavarësisht që ky i fundit ka vdekur.

“Serbia është e afërt me Serbinë, dhe Serbia po lëvizë si satelit i Serbisë”, tha ai.

Ai ka thënë se njëherë mes dy shteteve nuk do ketë marrëveshje.

“Marrëveshje në kuptimin qe Serbia të njoh Kosovën nuk do të ketë edhe shumë e shumë vite jo vetëm sivjet. Marrëveshja gjithëpërfshirëse do të ishte në dëm të Kosovës dhe do të ishte në të mirë të Serbisë” , tha Krasniqi.

Për takimin e Berlinit ka thënë se do të ketë manifestim të pafuqisë.

“Do të ketë deklarata e bomba, por asgjë konkrete nuk do arrihet në këtë takim”, tha Krasniqi.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu