SHBA kritikon vendimin e Putinit për t’iu ofruar shtetësi ukrainasve

In Bota, Lajme

Departamenti amerikan i Shtetit kritikoi urdhrin e presidentit rus, Vladimir Putin, për t’iu lehtësuar procedurat e marrjes së shtetësisë ruse atyre që jetojnë në territoret separatiste të Ukrainës.

“Rusia, me këtë veprim provokues, po intensifikon sulmin e saj mbi sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, tha Departamenti i Shtetit.

Dekreti i Putinit u botua në faqen e internetit të Kremlinit, të mërkurën.

Putin tha se ligji i ri bëhet “thjesht për çështje humanitare”.

Ministria e Jashtme e Ukrainës e cilësoi atë si “agresion dhe ndërhyrje”.

Dekreti vlen për njerëzit që jetojnë në raojnet Donjeck dhe Luhansk të Ukrainës, të cilat janë kapur nga separatistët pro-rusë në vitin 2014, pasi Rusia ka aneksuar Gadishullin ukrainas të Krimesë, përcjell rel.

Që atëherë, konflikti në këto rajone ka marrë rreth 13,000 jetë njerëzish.

Ekipi i presidentit të zgjedhur të Ukrainës, Volodmyr Zelensky, tha se përmes dekretit, Rusia “e ka pranuar përgjegjësinë e saj si shtet pushtues”.

Putin tha se njerëzit që jetojnë në rajonet Donjeck dhe Luhansk janë “plotësisht të privuar nga të drejtat civile” dhe nuk mund të “lëvizin normalisht” ose “të realizojnë nevojat e tyre elementare”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu