SHBA pritet të shpallë Vëllazërinë Myslimane si organizatë terroriste

In Bota, Lajme

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump është duke punuar për të shpallur Vëllazërinë Myslimane si organizatë të huaj terroriste, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Një vendimi tillë do të përballë me sanksione ekonomike si dhe ato të udhëtimit lëvizjen islamiste më të vjetër të Egjiptit, e cila ka më shumë se 1 milion pjesëtarë në Lindje të Mesme.

Një lajm i tillë vjen pas një vizite që ka zhvilluar presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah el-Sisi në Shtëpinë e Bardhë gjatë muajit prill.

Mediat amerikane kanë thënë se Sisi i ka kërkuar presidentit Trump që të marrë një hap të tillë.

Sekretarja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka konfirmuar se administrata është duke shtyrë përpara idenë e një shpalljeje të tillë.

“Presidenti është konsultuar me ekipin e tij për siguri kombëtare si dhe me liderët në rajon që ndajnë shqetësimin e njëjtë, andaj procesi i shpalljes është në rrugë e sipër”, ka thënë ajo.

Egjipti tashmë përshkruan pjesëtarët e Vllazërisë Myslimane si terroristë. Sisi ka larguar nga pushteti ish-presidentin, Mohammed Morsi më 2013, ish-liderin e kësaj Lëvizjeje.

Agjencia e lajmeve, Reuters ka thënë se kjo Lëvizje ka deklaruar përmes një shkrese në faqen e saj online se do të mbetet e përkushtuar për punë, pavarësisht vendimit të Shtëpisë së Bardhë.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu