15 gjëra që nuk i dini për Vladimir Putinin

In Bota, Lajme

Nëse mendoni se presidenti rus Vladimir Putin nuk është asgjë më shumë se një bandit i pamëshirshëm që shijon fuqinë politike në skenën e botës – ai arriti pikërisht aty ku deshi.

“Pjesa e pamëshirshme është mjaft e vërtetë, por ka shumë më shumë për të vërtetën”, tha Marin Katusa, i cili ka studiuar gjatë politikën ruse dhe Putin.
“Putin nuk është një politikan i çrregullt. Ai beson se misioni i tij është të drejtojë Rusinë drejt lavdisë, si një superfuqi globale “, tha Katusa, i cili ka bërë edhe një libër për këtë çështje.

Këtu janë disa gjëra të tjera që shumica e njerëzve nuk e dinë për Putin:

1.Putin, 62 vjeç, është divorcuar nga bashkëshortja e tij, Lyudmila Putin, 57 vjeçe, me të cilën u martua në korrik të vitit 1983.

2. Putin ka dy vajza, Maria (e lindur në vitin 1985) dhe Katerina (lindur në vitin 1986), që të dyja rrallë shihen në publik. Ata thuhet se studiuan në shkollat e mesme gjermane dhe Universitetin Shtetëror të Shën Petersburg. Maria studioi biologji; Katerina, studime aziatike. Asnjë portret zyrtar i familjes nuk është publikuar ndonjëherë. Jeta personale e Putinit nuk merr pothuajse asnjë vëmendje në Rusi. “Rusët mesatarë besojnë në intimitetin e udhëheqësit të tyre”, tha Katusa.

3. Shumë gazetarë në Rusinë e Putinit kanë vdekur në mënyra të tmerrshme. “Një shtyp i lirë duket se do të thotë paksa pak për Putinin. Ju hetoni? Ju raportoni? Ju vdisni, pa të drejtë”, shkroi Peter Preston në The Guardian, përcjell tch.

4. Putini lindi më 7 tetor 1952, në Shën Petersburg, ose në Leningrad. “Unë vij nga një familje e zakonshme,” ka shkruarvetë Putini. ” Jetova si një person i shtresës së mesme dhe pata një jetë normale.” Nëna e Putinit, Maria, ishte punëtore në fabrikë dhe babai i tij, Vladimiri, i plagosur në Luftën e Dytë Botërore, punoi si mekanik treni. Vëllai i madh i Putinit vdiq fëmijë.

5.Në vitet pas rrethimit të Leningradit, i cili pothuajse vrau nënën e tij, familja u detyrua të shkonte në një ndërtesë komunale, të infektuar me parazitë. Putin kaloi orë duke ndjekur mintë me një shkop nëpër shkallë. Katër të rritur dhe dy fëmijë jetonin në një dhomë të vetme 200 katrore në katin e pestë pa ujë të ngrohtë, apo tualet.

6. Në vitin 1930, babai i Putinit u emërua në Marinën Sovjetike, duke shërbyer në një flotë nëndetëse dhe më vonë në linjat e para kundër Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore. Putini ka thënë, “Babai im ishte caktuar në një batalion shkatërrimi dhe ishte i angazhuar në sabotime të linjave gjermane.” Në një operacion, babai i Putinit shpërtheu një depo municionesh.

7. Putini ndikohej shumë nga gjyshi i tij, Spiridon Ivanovich Putin, një kuzhinier i kualifikuar që punonte për Leninin, pastaj Stalinin. “Gjyshi i Putinit arriti tu mbijetonte tiranëve, që i ushqeu aq mirë,” shkruan Katusi në Luftën e Ftohtë. Spiridon i tregonte gjtihcka që kishte dëgjuar nipit të tij, duke e mbushur me ego dhe ambicie. Ai vdiq kur Putin ishte 13 vjeç.

8. Putin u rrit si një fëmijë problematik. “Ai ishte një nxënës i keq në shkollë dhe u cilësua si një dru i kalbur”, thotë Katusa. Ishte një student i varfër dhe madje kishte dalë përpara një gjykate si një kriminel i vogël.

9. Në moshën 12-vjeçare ai filloi boksin dhe u zhvendos në xhudo, karate dhe sambo, një art ushtarak sovjetik. “Por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të ruajtur statusin tim, për shumë kohë”, ka thënë Putin. “Kuptova se kisha nevojë edhe për të studiuar mirë.” U interesua për jetën e spiunimit – shkolla e ligjshme ishte një rrugë kyçe për hyrjen në KGB. Pas kësaj jeta e tij mori një kthesë vendimtare.

10. Putin u regjistrua në Universitetin Shtetëror të Leningradit në vitin 1970, duke fituar shkallën e tij të drejtësisë pesë vjet më vonë. Në moshën 22 vjeç, ai u rekrutua në KGB – dhe për 16 vitet e ardhshme punoi si “specialist në marrëdhëniet njerëzore”.

11. Që të mësonte gjermanisht, Putin jetoi në Dresden në Republikën Demokratike Gjermane (Gjermania Lindore) në 1985 për pesë vjet në fshehtësi. Ai u promovua disa herë. “Ishte ekspert në leximin dhe manipulimin e njerëzve dhe nuk ishte i shqetësuar nga dhuna”, shkruan Katusa. “Këto ishin cilësi të domosdoshme për cilindo që të dilte në krye të grumbullimit politik të Rusisë”.

12. Kur Muri i Berlinit ra në vitin 1989, ditët e fshehta të Putinit mbaruan dhe ai u kthye në universitet. Në tezën e doktoraturës ai argumentoi se suksesi ekonomik i Rusisë në fund do të varet nga shfrytëzimi i burimeve të saj energjetike. Ai hyri në politikë dhe u ngrit meteorikisht.

13. Në vitin 1999, Boris Jelcin e zgjodhi Putinin kryeministër “me perspektivë”. Putin vetë ka thënë: -“Mendova, nëse mund të bëja diçka për të ndihmuar në shpëtimin e Rusisë nga copëtimi. Kjo do të ishte diçka për të cilën do të krenohesha”. Shërbeu dy mandate si president, u kthye në rolin e kryeministrit por ende nxori levat e pushtetit – dhe tani po shërben një mandat të tretë si president pavarësisht nga protestat në Moskë. Ai ka thënë se mund të dëshirojë edhe një mandat të katërt.

14. Putini pothuajse gjithnjë vepron ushtarakisht nga llogaritja, jo nga reagimi. “Ai peshon me kujdes kostot dhe rreziqet për të vepruar kundër përfitimit të mundshëm të atdheut … Megjithatë,” paralajmëron Katusha me keqardhje, “është mirë që të mos e fyjnë atë në sy”.

15. Putini thuhet se i pëlqen Beatles. Beatlesi i tij i preferuar është Paul McCartney dhe melodia e tij i preferuar e Beatles është “Yesterday.”

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu