Google do ta “fshijë automatikisht” historikun e shfletimeve

In Tech

Google do t’u ofrojë përdoruesve mundësinë për të fshirë automatikisht historinë e kërkimit dhe të vendndodhjes së tyre pas tre muajsh.

Google tashmë lejon përdoruesit të fshijnë manualisht të dhënat që mbledhin kur përdorin produktet e tyre si YouTube, Hartat dhe Kërkimi.

Tani, në një përpjekje për të ofruar më shumë kontroll mbi të dhënat personale, do të ofrojë mundësinë e fshirjes automatike pas tre apo 18 muajsh, raporton “BBC”.

Google tha se opsionet e reja do të shfaqen në “javët e ardhshme”.

Gjiganti i kërkimit është ballafaquar me shqyrtimin e të dhënave personale që mbledh. Në nëntor, u akuzua për ndjekjen e vendndodhjes së njerëzve kur kishin ndërprerë historikun e vendndodhjes.

Dhe në fillim të këtij muaji, në befasi të shumë njerëzve, Google tha se shqyrtuesit e njerëzve ndonjëherë dëgjonin regjistrime zanore nga kryetari i saj i shtëpisë dhe nga aplikacioni Ndihmës.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu