1.5 milion vullnetarë mbjellin 66 milionë pemë për 12 orë duke thyer rekordin e Guiness

In Bota, Lajme

Shteti indian i Madhya Pradesh ka thyer rekordin botëror të Guiness të dielën, pasi 1.5 milion vullnetarë kanë mbjellur më shumë se 66 milion pemë në 12 orë, përgjatë lumit Narmada.

Shivraj Singh Chouhan, the chief minister of Madhya Pradesh, boasted the achievement: “I am extremely proud to happily share that people of Madhya Pradesh successfully planted 6.63 Crore saplings today.” One crore is 10 million.

Shivraj Singh Chouhan, kryeministri i Madhya Pradesh u shpreh se : “Jam shumë krenar për të dhënë lajmin se njerëzit e Madhya Pradesh kanë arritur të mbjellin me sukses 6. 53 pemë sot.”

Qëllimi i kësaj ngjarje ishte për të rritur vetëdijen lidhur me planin kombëtar të shtetit për “ta bërë Indinë e gjelbërt prap”. Në konferencën klimatike të Parisit, India u zotua të rrisë nr e hektarëve të hapësirave të pyjëzuara deri në 95 milion hektarë (235 milion akra) deri në vitin 2030 dhe ka vënë $6.2 billion për të arritur këtë qëllim.

“Jam shumë falënderues për të gjithë ata që kanë kontribuar sot,” tha Chuhan për India.com, “Duke kontribuar në këtë mbjellje, njerëzit janë duke kontribuar në inciativën për të shpëtuar ambientin.”

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu