Ministria e Arsimit dhe Ministria e Shëndetësisë me qëndrime të përbashkëta për nxënësit e pavakisnuar

In Kosova, Lajme

Ministria e arsimit dhe shkencës si dhe Ministria e Shëndetësisë për dita ditë do të dalin me qëndrim lidhur me shkollat fillore për regjistrimin e fëmijëve në klasë të parë duke u nisur nga ajo që me shpalljen e epidemisë së fruthit nuk do të regjistrohen fëmijët e pa vaksinuar, ka informuar sot ministri i arsimit dhe shkencës, Arbër Ademi.

Jemi në komunikim me Ministrinë e shëndetësisë. Të gjitha vendimet e tona duhet të jenë në përputhje me dispozitat ligjore se arsimi fillor është i obliguar, mirëpo po ashtu nuk duhet të vihemi në situatë që të rezikojmë shëndetin publik, ka deklaruar ministri i arsimit dhe shkencës Arbër Ademi.

Duke pas parasysh se ka pasur amulli tek prindërit e shqetësuar gjatë regjistrimit të fëmijëve të tyre në arsim fillor, siç tha Ademi, ditëve në vijim do të japin orientim të qartë dhe konkret për të gjitha shkollat lidhur me regjistrimin e fëmijëve në arsim fillor.

Ditëve në vijim do të dalim me qëndrime të përbashkëta me Ministrinë e Shëndetësisë dhe ajo do të jetë zgjidhja ka potencuar Ademi.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu