Përkujtohen dëshmorët dhe martirët në Katund të Ri të Pejës

In Kosova, Lajme

Sot në fshatin Katund i Ri të Pejës, janë përkujtuar dëshmorët dhe martirët, duke vënë kurora lulesh pranë varrezave të tyre.

Për të bërë homazhe ka qenë edhe zëvendësministri i Shëndetësisë, Ali Berisha, i cili ka thënë se liria do të ekzistoi aq sa do të ekzistoi kujtimi dhe nderimi për ata që e sollën lirinë.

“Ç’do lokalitet në Kosovë e ka historinë dhe kontributin e vet për liri të Kosovës. Katundi i ri dha shumë Dëshmorë e Martir të cilët u vunë në themel të kësaj lirie. Sot në nderim dhe kujtim të Dëshmorëve dhe Martirëve në Katund të Ri.

Liria do të ekzistoj aq sa do të ekzistoj kujtimi dhe nderimi për ata që e sollën lirin. Lavdi e përjetshme Dëshmorëve dhe Martirëve të Katundit te Ri”, ka shkruar ai në Facebook.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu