NASA tregon se si do të duken shtëpitë në planetin Mars

In Tech

NASA ka zbuluar pamje 3D të shtëpive për astronautët që mbërrijnë në Mars në të ardhmen.

Agjencia amerikane e hapësirës tregoi se dizajni që ishte futur si pjesë e një konkursi, dha një çmim prej 500,000 dollarë për fituesin.

Strukturat u hartuan nga fabrika e hapësirës AI, me qendër në Nju Jork.

Më e rëndësishmja, substancat që përdoren për t’i bërë ato kanë të gjitha materialet që mund të përshtaten me hapësirë.

Aktualisht NASA po punon për ta bërë jetesën në Mars një realitet.

Më parë këtë vit, kreu i agjencisë hapësinore parashikoi se personi i parë që do vendosë këmbën në Planetin e Kuq do të jetë një grua.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu