Rreziku që vjen nga përdorimi i përditshëm i dëgjueseve

In Shendeti

Dëgjueset e telefonave mobil sot përdoren pothuajse nga të gjitha gjeneratat, nga shkolla fillore, te studentët dhe tek më të moshuarit.

Sa më shumë që ato janë argëtuese, po aq të kujdesshëm duhet të tregohemi me përdorimin e tyre.

Disa studime tregojnë se ata që përdorin kufje në vesh kanë 40% më shumë baktere sesa njerëzit që nuk i përdorin.

Otorinolaringologët konsiderojnë se çdo tingull që nuk është natyral dhe që nuk vjen nga një mjedisi i jashtëm, mund të dëmtojë seriozisht jo vetëm dëgjimin tuaj, por gjithashtu të shkaktojnë dhimbje koke të rënda, si migrena ose dhimbje të ngjashme periodike në kokë.

Përveç kësaj, kufjet që përdoren çdo ditë janë mënyra më e lehtë për të ruajtur mijëra mikrobe, për shkak të kushteve të këqija higjienike në të cilat ato zakonisht ruhen, duke gjetur rrugë drejt mukozës suaj, dhe shpesh edhe në tru, duke shkaktuar pasoja serioze dhe ndonjëherë fatale.

Otorinolaringologët paralajmërojnë po ashtu se dëgjimi me zë të lartë shkakton dëme të pariparueshme, dhe këshillojnë se nëse nuk mund të rrini pa dëgjuese, ulni të paktën volumin e zërit.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu