Angela Merkel pranon se kishte konflikt me Macronin

In Bota, Lajme

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi se kishte një “marrëdhënie kontradiktore” me presidentin francez Emmanuel Macron në një intervistë sot me gazetën gjermane Suddeutsche Zeitung.

“Sigurisht që kemi një marrëdhënie kontradiktore,” tha ajo, duke cituar “dallimet në mentalitetin” midis saj dhe presidentit francez dhe “dallimet në të kuptuarit e rolit”.

Merkel dhe Macron nuk kanë rënë dakord mbi një numër çështjesh gjatë muajve të fundit, duke përfshirë ngrirjen e shitjeve të armëve në Arabinë Saudite, siç u vendos nga Gjermania pasi gazetari saudit Jamal Khashoggi u vra.

Kancelarja gjermane theksoi se përparimi i madh është bërë në mbrojtje në sajë të partneritetit gjermano-francez.

“Ne vendosëm të zhvillonim modele të një avioni luftarak dhe një tank së bashku… Kjo është një shenjë e besimit që tregon se jemi edhe më të varur nga njëri-tjetri në fushën e politikës së mbrojtjes “, tha ajo.

Kancelarja gjermane tha dhjetë ditë para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian se votimi është me rëndësi të madhe, duke shtuar se kjo do të ishte zgjedhje speciale.

“Shumë janë të shqetësuar për Evropën. Edhe unë jam,” shtoi Merkel.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu