Del nga kontrolli epidemia e Ebolas në Kongo

In Bota, Lajme

Ekspertët shëndetësorë dhe shefat e shoqatave për ndihma kanë paralajmëruar se epidemia e Ebolas në Kongon e prekur nga konfliktet ka dalë nga kontrolli dhe situata mund të bëhet serioze si në periudhën mes viteve 2013 dhe 2016, kur sëmundja i kishte goditur rëndë tri shtete në perëndim të Afrikës.

Rastet e reja në muajin e kaluar janë rritur me shpejtësinë më të madhe që nga përhapja e sëmundjes vitin e kaluar. Agjencitë e ndihmave po përpiqen që të ndërhyjnë përmes sistemit shëndetësor në zonat që janë lënë anash me dekada të tëra dhe që janë goditur nga konflikti i grupeve të armatosura.

“Jam shumë i brengosur, aq shumë sa mund të jetë një njeri”, tha Jeremy Farrar, udhëheqës i fondacionit “Welcome Trust”, i cili bëri thirrje për armëpushim për t’ua mundësuar ekipeve shëndetësore vizitat te personat e sëmurë dhe për t’i mbrojtur njerëzit tjerë.

Ai tha se një armëpushim prej gjashtë deri nëntë muajve, i ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara ose Kryqi i Kuq, është jetik për ndalimin e përhapjes së Ebolas. “Ka pasur dhunë edhe në perëndim të Afrikës, por kjo është në një shkallë tjetër dhe po vjen nga burime të shumëfishta”, shtoi Farrar.

Më shumë se 1600 njerëz janë infektuar me virusin e Ebolas në rajonin e Kivus Verior në Republikën Demokratike të Kongos dhe më shumë se një mijë kanë vdekur. Shumica e personave të vdekur janë gra dhe fëmijë, shkruan “The Guardian”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu