Këtë vit mbahen zgjedhjet në Parlamentin Europian

In Bota, Lajme

Viti 2019 është vit zgjedhor në Europë. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në një kohë që konsiderohet si një ndër etapat më të rënda që ka përjetuar Bashkimi Europian.

Rreth 374 milionë njerëz do të kenë të drejtë vote në zgjedhjet e Bashkimit Europian, ndërsa deputetët e zgjedhur do të jenë me mandat pesëvjeçar. I kontestuar në vitin 1979, votimi është duke u marrë më seriozisht se kurrë më parë.

Të dy palët e politikanëve, pro dhe anti BE-së i shohin zgjedhjet si një trampolinë për të futur nën kontroll agjendën e Evropës. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se gara do të jetë vendimtare në momentin më të rrezikshëm për Evropën që nga lufta e dytë botërore, ndërsa Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, sheh një shans për të promovuar “demokracinë e tij joliberale”.

Sondazhet favorizojnë populistët anti-BE teksa partitë tradicionale mund që të mos arrijnë të marrin votat e mjaftueshme për udhëheqjen e parlamentit.

Pavarësisht rezultatit, Parlamenti Europian do të luajë një rol të madh në formësimin e pesë viteve të ardhshme të BE-së, pasi blloku përballet me degradimin e mjedisit, emigracionin, rritjen e influencës kineze, një president të kontravers amerikan, dhe sigurisht Brexit.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu