Meksikë, shpallet gjendje e jashtëzakonshme për shkak të ndotjes së ajrit

In Bota, Lajme

Në Meksikë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, për shkak të ndotjes së ajrit të shkaktuar nga zjarret në pyje, raporton Anadolu.

Komisioni i Mbrojtjes së Mjedisit tha se për shkak të zjarrit në rrethinën e kryeqytetit meksikan në qytet ka ardhur deri te rritja e numrit të grimcave të dëmshme në ajër. Ka një sasi të madhe hiri dhe tymi në ajër.

Komisioni njoftoi se në qytet është shpallur gjendje e jashtëzakonshme dhe se një varg masash do të ndërmerren për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve.

Në kontekstin e masave, aktivitetet e pastrimit të rrugëve janë ndaluar dhe transporti i materialeve ndërtimore është i ndaluar. Gjithashtu është i ndaluar edhe komunikacioni në bazë të çift-tek.

Gjatë fundjavës në rrethinën e kryeqytetit meksikan janë regjistruar 45 zjarre pyjore dhe zjarre të vogla.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu