Austria ndalon vendosjen e shamive në shkollat fillore

In Bota, Lajme

Parlamenti i Austrisë ka miratuar një ligj për ndalimin e bartjes së shamive nga vajzat që vijojnë mësimet në shkollat fillore.

Ligji në fjalë ka të ngjarë të sfidohet si diskriminues në Gjykatë Kushtetuese të Austrisë.

Ligji u miratua të mërkurën vonë në mbështetje të koalicionit qeverisës të Partisë Popullore Konservatore të Kancelarit, Sebastian Kurz dhe Partisë së Lirisë së ekstremit të djathtë.

Ndryshe Qeveria e mëparshme e Austrisë kishte ndaluar mbulesën në Gjykata e vende të tjera publike.

Zyrtaret e policisë, gjykatave dhe të prokurorive publike gjithashtu e kishin të ndaluar të mbanin shamitë, raporton The Indepedent, transmeton Indeksonline.

Përjashtime do të bëhen për mbulesat e kokës për shkaqe mjekësore apo për të ftohtë nga shiu e bora.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu