Avokati Berisha: Asnjë fotografi ku mund të identifikohet viktima e dhunës seksuale s’duhet të publikohet

In Kosova, Lajme

Deputetja e PDK-së, Flora Brovina sot ka bërë publike një fotografi në të cilën shihet një grua kosovare teksa dhunohet nga ushtarët serbë.

Për publikimin e kësaj fotografie, Brovina është kritikuar nga deputetja e Vetëvendosjes, Saranda Bogujevci e cila ka thënë se familjarët e viktimës kanë kërkuar që fotografia të largohet.

“ Në fotografi shihet viktima, imagjino si ndihet ajo kur e sheh këtë fotografi, kjo i bën mos të trajtohet me dinjitet ai person. Është e padrejtë dhe e padinjititeshme për viktimat, nuk e di a ke qëllu ti Flora me të ndodh diçka e tillë më të pa krejt mediat në atë gjendje, çka nëse si rezultat i asaj fotografie i ndodh diçka viktimës pasi ajo mund të identifikohet”, ka thënë Bogujevci.

Ndërsa, avokati Besnik Berisha në një prononcim për lajmi.net ka thënë se ende nuk e ka parë fotografinë e publikuar, mirëpo një e tillë sipas tij nuk do duhej të publikohej.

“Në parim asnjë fotografi që i atribuohet viktimave të dhunës seksuale nuk do duhet të publikohej. Asnjë fotografi në të cilën ka mundësi të identifikohet se kush është viktima, as nga Flora Brovina e as nga dikush tjetër”, ka deklaruar Berisha.

Ndërkohë në Kuvend, është duke u diskutuar për krimet e serbëve të kryera në Kosovë.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu