Kina arreston dy kanadezë nën akuza për sekretet shtetërore

In Bota, Lajme

Autoritetet kineze kanë arrestuar zyrtarisht në sekretet shtetërore akuzat e dy kanadezëve të paraburgosur vitin e kaluar, tha qeveria të enjten, në atë që ka gjasa të rrisë më tej tensionin midis Otavës dhe Pekinit.

Biznesmeni Michael Spavor, i cili punoi me Korenë e Veriut dhe ish diplomatin Michael Kovrig u rritën ndaras në dhjetor, pak pasi Kanadani arrestoi Zyrtarin Kryesor Financiar të Huawei Technologies Co Ltd Meng Wanzhou, i cili përballet me ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Kina ka kërkuar vazhdimisht që Meng të lirohet, dhe ka reaguar me zemërim ndaj procedurave të ekstradimit kundër saj në një gjykatë kanadeze, raporton “Reuters”.

“Sipas miratimit të prokurorëve kinezë, Michael Kovrig, për shkak të dyshimit për krime të mbledhjes së sekreteve shtetërore dhe inteligjencës për forcat e huaja dhe Michael Spavor, për dyshimin për krime të vjedhura dhe në mënyrë të paligjshme për të siguruar sekrete shtetërore për forcat e huaja, , janë miratuar në ditët e fundit për arrestim sipas ligjit, “tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Lu Kang në një konferencë për shtyp të përditshëm.

Kina ka marrë masat në përputhje me ligjin, tha ai.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu