Një ndër aeroplanmbajtëset më të mëdha amerikane arrin në detin e Arabisë

In Bota, Lajme

USS Abraham Lincoln është tani në veri të detit të Arabisë, dy javë para kohës në mënyrë që të zmbrasë Iranin.

Aeroplanmbajtësja është e armatosur deri në dhëmbë për çdo rast emergjence.

Më herët këtë javë, Komanda Qendrore e SHBA’së tha që forcat e saj në rajon janë në gatishmëri të lartë, por deri atëherë asnjë provë nuk ekzistontë që siguria ishte rritur tek forcat amerikane.

Por tani, nën presion që të shpjegojë ndryshimin e qëndrimit, zyrtarë të Pentagonit thonë që ata janë në proces të deklasifikimit të disa fotove satelitore që tregojnë armatosjen me raketa të anije iraniane.

Ky mendohet që është një mesazh direkt i administratës së Trump pas rritjes së tensioneve prej dorëheqjes prej marrëveshjes nukleare të SHBA’së.

Zyrtarë të Pentagonit kanë bërë të ditur se arsyeja e dërgimit të kësaj aeroplanmbajëtse nuk është që të fillojë një luftë.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu