Ushqimet e duhura që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

In Shendeti

Zakonet tona të ngrënies na bëjnë të besojmë se një dietë e ulët në natrium është një dietë e përbërë nga sakrifica dhe ushqimet pa shije. Asgjë nuk është më e gabuar.

Përparësitë e përgatitjeve të përgatitura në shtëpi për ato industriale, masat paraprake minimale gjatë përgatitjes së vakteve, përdorimi i përbërësve zëvendësues të natriumit dhe konsumimi i ushqimeve specifike, janë armët më të mira për të ulur presionin e gjakut duke e mbajtur atë në nivele adekuate në mbrojtje të shëndetit tonë dhe cilësia e jetës.

Por cilat janë efektet kryesore të uljes së presionit, efektet e të cilave janë njohur në mënyrë eksperimentale? Këtu është një listë.

Hudhër

Hudhra ka qenë gjithmonë një nga mjetet juridike natyrore për uljen e presionit të gjakut. Administrimi i ekstraktit të saj u tregua për të arritur rezultate të njëjta si administrimi i barnave hipotensionale. Allicin është përbërësi aktiv përgjegjës për përfitimet anti-inflamatore, antioksiduese dhe hipotensionale, të cilat mund të gjenden të paprekura në hudhër të papërpunuar ose me efekte të zbutura në hudhër të gatuar. Prandaj rekomandohet që të konsumoni atë të papërpunuar.

Luleshtrydhe dhe boronica

Të dyja janë ushqime që ulin tensionin e gjakut. Flavonoidet që përmbahen në këto dy fruta veprojnë në nivelet e presionit të gjakut. Nga njëra anë ato arrijnë të parandalojnë hipertensionin, nga ana tjetër tentojnë t’i kthejnë vlerat e larta përsëri në masën e duhur.

Boronica, në këtë rast, ka një nivel të lartë antioksidues, falë të cilit reduktohet sasia e radikalëve të lirë që gjenden në trupin tonë. Luleshtrydhet dhe boronicat të çojnë në rezultatet e tyre më të mira kur hahet natyrshëm.

Lëng panxhari

Nitratet që përmban panxhari i kuq janë molekula të destinuara për t’u transformuar nga trupi ynë në nitrite dhe okside të azotit, këto substanca të fundit që janë përgjegjëse për zgjerimin arterial dhe uljen konsekuente të presionit të gjakut. Lëngu i shijshëm i panxharit, është një pije e shkëlqyer që mund ta ulë presionin brenda disa orëve nga konsumimi i saj.

Çaj jeshil

Një dietë e tensionit të lartë duhet të përfshijë absolutisht këtë pije. Në çaj jeshil ekziston një molekulë (catechin) e pranishme në këtë larmi që ndërhyn duke penguar prodhimin nga trupi ynë i angiotensin II, një substancë e drejtpërdrejtë përgjegjëse për ngushtimin e enëve të gjakut dhe për këtë arsye për hipertensionin. Një ose dy gota çaji jeshil në ditë duket të jenë një ndihmë e madhe për uljen e presionit të gjakut.

Çokollatë e errët

Këtu është një nga ushqimet më të famshme, dhe të mira, që zvogëlojnë presionin. Flavonoidët e pranishëm në çokollatë, substanca antioksiduese natyrore të prodhuara nga bimët, janë njohur si përgjegjës direkt për rritjen e elasticitetit të enëve të gjakut dhe uljen e presionit të gjakut. Megjithatë, nevojiten disa sqarime. Para së gjithash, për një dietë të saktë për presionin e lartë të gjakut, konsumi i çokollatës duhet të përmbahet brenda kufijve të arsyeshëm.

Kanellë

Pothuajse pa yndyrë, parimet e saj ushqyese përfaqësohen nga sheqernat, fibrat, proteinat në një masë më të vogël kripërat minerale dhe vitaminat. Por përtfitimet e saj lidhen me uljen e presionit të gjakut. Ne mund të përdorim kanellën në mënyrë krijuese në shumë prej ushqimeve tona në formën e tij të pluhurit ose në shkop. Ose ne mund të marrim përfitimet e saj nga një çaj bimor ose thjesht nga kapsulat e blera në mjekësi bimore dhe në dyqane të specializuara në produkte organike dhe natyrale.

Selino

Është e mundshme që aftësia e këtij ushqimi për të balancuar sheqernat e pranishme në gjak është drejtpërdrejt përgjegjëse për efektet e tij hipotenike. Për më tepër, selinoja tani njihet si Supercibo, ose një ushqim me një densitet të lartë të vlerave ushqyese, përfitimet e të cilave gjithashtu përfshijnë zvogëlimin e peshës trupore.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu