Anton Quni e pranon se morën para në luftë

In Kosova, Lajme

Deputeti i LDK-së dhe ish-ushtari i UÇK-së në Koshare, Anton Quni ka sqaruar pse disa ushtarakë në luftën e Kosovës janë paguar në shumë të caktuara.

Quni, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se organizimi institucional i luftës nënkupton edhe kujdesin financiar për ushtarakët e angazhuar.

“Nëse paraqitesh të Ministria e Mbrojtjes dhe shpreh gatishmërinë që do t’i shërbesh dhe të jesh nën urdhrat e Ministrisë së Mbrojtjes, atëherë i ke pranuar edhe të gjitha obligimet dhe përgjegjësitë që duhen zbatuar. Nga ai moment liria individuale përfundon”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Ish-ushtari i UÇK-së në Koshare ka thënë se paga e marrë në luftë nuk do të thotë se je shpërblyer për luftën e bërë, por nënkupton krijimi i një ambienti kur t’i nuk mund të gjesh pretekste që të largohesh nga vija e frontit.

“Kur është në pyetje financimi për ngritjen e kapaciteteve ushtarake etj., aty qarkullon shumë para. Dhe kontrolli i parave në kushte lufte është shumë i vështirësuar. Që ushtarakët të mos shfaqin apetite e të mos shndërrohen në profiter lufte, minimumi dhe maksimumi i tij është paga që i ka dhënë Ministria”

Deputeti i LDK-së ka thënë se një organizim i tillë ushtarak është kulturë e botës perëndimore por edhe në lindje.

“Kjo çështje reflektohet edhe në qarqet politike, diplomatike kur brenda një organizimi ekziston një kod, disiplinë, auditim, kontroll etj., dhe me mbarimin e luftës dihet se me çfarë pasurie ekonomike ka hyrë në luftë e me çfarë pasuri ka dalë”.

Quni ka thënë se gjatë gjithë periudhës së luftës është paguar në vlerë prej 12 mijë markash, por sipas tij ai vetëm për një muaj me biznesin e tij në Kroaci ka fituar 12 marka.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu