Një ndër aeroplanmbajtëset më të mëdha amerikane arrin në detin e Arabisë

In Bota, Lajme

USS Abraham Lincoln është tani në veri të detit të Arabisë, dy javë para kohës në mënyrë që të zmbrasë Iranin.

Aeroplanmbajtësja është e armatosur deri në dhëmbë për çdo rast emergjence.

Më herët këtë javë, Komanda Qendrore e SHBA’së tha që forcat e saj në rajon janë në gatishmëri të lartë, por deri atëherë asnjë provë nuk ekzistontë që siguria ishte rritur tek forcat amerikane.

Por tani, nën presion që të shpjegojë ndryshimin e qëndrimit, zyrtarë të Pentagonit thonë që ata janë në proces të deklasifikimit të disa fotove satelitore që tregojnë armatosjen me raketa të anije iraniane.

Ky mendohet që është një mesazh direkt i administratës së Trump pas rritjes së tensioneve prej dorëheqjes prej marrëveshjes nukleare të SHBA’së.

Zyrtarë të Pentagonit kanë bërë të ditur se arsyeja e dërgimit të kësaj aeroplanmbajëtse nuk është që të fillojë një luftë.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu