Kadaj-Bujupi: Gjermania konfirmoi se nuk do të ketë shkëmbim territoresh

In Kosova, Lajme

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, ka thënë se takimi i kryeministrit Ramush Haradinaj me kancelaren Angela Merkel është ndër takimet më të rëndësishme të lidershipit të Kosovës viteve të fundit.

Ajo në emisionin “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se kancelarja Merkel e ka konfirmuar që nuk do të ketë ndarje të Kosovës ashtu siç u promovua kohëve të fundit.

“Është një rritje e bashkëpunimit ekonomik reciprok por edhe fuqizim i një bashkëpunimi bilateral mes Kosovës dhe Gjermanisë. Unë besoj fuqishëm që është hequr ideja e ndryshimit të kufijve. Kancelarja Merkel është fuqishëm kundër çdo ndryshimi të kufijve”, ka thënë ajo.

Ajo tha se Haradinaj ka shfaqur përkushtimin e shtetit për të përkrahur dialogun me Serbinë, por pa kushte dhe pa heqje të taksës.

“Ajo çka është e rëndësishme është edhe lëvizja e lirë e cila është shumë e rëndësishme e që ka marr përkrahjen e Berlinit”, ka thënë ajo.

Ajo tha se Haradinaj ka kërkuar kohë më parë që Gjermania të jetë e përfshirë në fazën përfundimtare të dialogut, duke pasur edhe SHBA-në, që momenti i arritjes së marrëveshjes përfundimtare të ketë edhe garantues.

Kadaj-Bujupi thotë se Gjermania ka pasur qëndrim parimorë dhe të drejtë për të mbrojtur interesat e Kosovës.

Ajo tha se përfaqësuesja e lartë Federcia Mogherini ka rënë nga provimi për udhëheqjen e dialogut.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu