Avdullah Hoti: Ky do të jetë veprimi i LDK-së në Kryesi, nëse procedohet Gjykata Speciale

In Kosova, Lajme

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales.

Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit është përfshirë edhe projektligji për shfuqizimin e ligjit për specialen.

Hoti tha për KALLXO.com se nuk guxojmë të çojmë sinjale se frikohemi nga drejtësia ndërkombëtare.

“Nuk guxojmë dhe nuk duhet të çojme sinjale te partnerët se kemi frikë nga dtejtësia europiane”, tha Avdullah Hoti.

Ai tha se LDK-ja me kohë do të vendosë se çfarë qëndrimi do të marrë rreth pjesëmarrjes apo jo në mbledhje të kryesisë.

“Do të vendosim me kohë. Ju e dini qëndrimin tonë per këtë çështje”, tha Hoti.

Më 22 dhejtor 2017 kur disa deputetë nënshkruan nismën për shfuqizimin e ligjit që i hapi rrugë krijimit të speciales, dy herë Kryesia e Kuvendit nuk mundi të mblidhet për mungesë kuorumi.

Ambasadorët e shteteve të fuqishme në Kosovë, por edhe Zyra e BE-së vazhdimisht kanë kundërshtuar këtë nismë.

Sot në mbledhjen e qeverisë Kryeministri ramush haradinaj tha se ekzekutivi nuk ka ndonjë propozim ligjor për ta dërguar në Kuvend rreth shfuqizimit të speciales.

You may also read!

Lajm i rënd në Vushtrri

Në njërin nga lokalet gjatë kohës së ndaljes së energjisë elektrike, duke e ndezur gjeneratorin njëri nga punëtorët e

Read More...

Putin nuk bën punë, serbët lëshohen në Beograd kundër Vuçiç

Mijëra veta parakaluan rrugëve të Beogradit në protestat kundër, siç thuhet, sundimit autokratik të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Read More...

Ndihmon të gjithë, por cila është paga që merr Halil Kastrati

Humanisti, Halil Kastrati ka treguar se a paguhet në shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, me të cilën ai i ndihmon

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu