Category: Bota

Zgjedhjet në BE do t’i pengojnë dialogun dhe liberalizimin

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian, të cilat do të mbahen më 23 deri më 26 maj, pritet që ta zvarrisin

Read More...

Angela Merkel pranon se kishte konflikt me Macronin

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi se kishte një “marrëdhënie kontradiktore” me presidentin francez Emmanuel Macron në një intervistë sot

Read More...

Këtë vit mbahen zgjedhjet në Parlamentin Europian

Viti 2019 është vit zgjedhor në Europë. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në një kohë që konsiderohet si një

Read More...

Amsterdami rrit taksimin e turistëve për natë

Bashkia e qytetit të Amsterdamit do të fusë një taksë të re mbi turistët, numri i të cilëve është

Read More...

Kongresi amerikan kërkon informacione lidhur me Iranin

Liderët kryesorë në Kongresin amerikan do të njoftojnë për gjendjen në Lindje të Mesme, teksa ligjvënësit kërkojnë përgjigjje nga

Read More...

Edhe një shtet në SHBA miraton ligjin për ndalimin e abortit

Alabama është bërë shteti i fundit i Shteteve të Bashkuara që ka kufizuar abortin duke miratuar një projektligj për

Read More...

Merkel: Evropa të bashkohet për t’iu bërë ballë Kinës, Rusisë e ShBA-së

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, tha se Evropa duhet ta ripozicionojë veten për t’iu bërë ballë sfidave të vëna

Read More...

Meksikë, shpallet gjendje e jashtëzakonshme për shkak të ndotjes së ajrit

Në Meksikë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, për shkak të ndotjes së ajrit të shkaktuar nga zjarret në pyje,

Read More...

Lideri suprem i Iranit: Nuk luftojmë me Shtetet e Bashkuara

Lideri suprem i Republikës Islamike të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha se Tehrani nuk kërkon luftë me Shtetet e

Read More...

Del nga kontrolli epidemia e Ebolas në Kongo

Ekspertët shëndetësorë dhe shefat e shoqatave për ndihma kanë paralajmëruar se epidemia e Ebolas në Kongon e prekur nga

Read More...

Mobile Sliding Menu