Dëshmitari maqedonas rrëfen në gjykatë sulmin e tmerrshëm ndaj Selës: “Vriteni Shiptarin. Vriteni qenin. Mori fund ai”

In Lajme, Rajoni

Një dëshmitarë i Prokurorisë për tentativën e vrasjes së deputetit Zijadin Sela më 27 prill të vitit të kaluar nuk i kujtoheshte ajo që ndodhi në praninë e tij gjatë sulmit ndaj Parlamentit.

Në gjyqin për tentativën e vrasjes së Selës, dëshmitari u thirr pasi kishte pesë ose gjashtë video inçizme dhe pesë fotografi të marra me telefonin e tij celular. Ai është kushëri i njërit prej të të akuzarve për dhunën në Kuvend.

Ai theksoi se në hetuesi ka thënë se ka parë një burrë në një jelek prej lëkure, se si e kishte kapur gjysmë të vdekurin Sela dhe se e njohu atë si ishte i akuzuari Aleksandar Janevski-Toshta. Pastaj ai pranoi se gjithashtu e kishte regjistruar atë.

Ai gjithashtu e korrigjoi dëshminë se kishte “Parë rreth 20 veta se si i kishin kërcyer dhe filluan të godisnin në kokë, në këmbë, në stomak. Ata bërtitën: “Vriteni Shiptarin!” Vriteni qenin! “Por ai dëgjoi edhe thirrje:” Lëreni atë. Mori fund”.

“Ju thatë se nuk keni dëgjuar asgjë?” e pyeti prokurori dëshmitarim.

“Po, thashë kështu sot dhe kjo është gabimi im”, tha dëshmitari.

Prokurori ia rikujtoi atij se kishte fshehur kushëririn e tij Sasho Senkov në video inçizimet. Senkov është një nga dhjetë të akuzuarit për tentativë vrasjen e Ziadin Selës, të cilët janë në paraburgim.

Ai pohoi se mund të konfirmojnë praninë e personave që atë ditë ishin në mesin e të akuzuarve në Parlament, por jo edhe veprimet e tyre, sepse gjatë gjithë kohës që ai po filmonte “trupin e Selës i shtrirë në gjak në tokë, me barkun dhe fytyrë të kthyer kah dyshemeja.”

You may also read!

Fatmir Sejdiu synon të vijë sërish në krye të LDK-së

Ish presidenti i vendit, njëherësh edhe ish kryetari i LDK-së, Fatmir Sejdiu, pretendon rikthimin e tij në krye të

Read More...

“WhatsApp” vendos kufizime për shpërndarjen e mesazheve

“WhatsApp”-i po u kufizon përdoruesve të tij shpërndarjen e një mesazhi në jo më shumë se 5 herë, e

Read More...

Ronaldo gabon nga penalltia, Juventus bën detyrën ndaj Chievos

Juventus ka marrë fitore të lehtë ndaj Chievos me rezultatin 3-0 në “Allianz Stadium”.  Ndeshja zhbllokohet në minutëne 13′ me golin e

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu