Formohet komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

In Kosova, Lajme

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij.

Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa e Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018, për vazhdimin e mandatit edhe për një afat 30 ditor, megjithatë, nuk ka arritur të marrë votat e nevojshme për të kaluar.

E për këtë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se do të ishte mirë që ky komision do ishte mirë që të vazhdonte punën e tij, pasi nuk është mirë që Kosova të sanksionohet me ndonjë rezolutë ndërkombëtare pa pasur nevojë.

You may also read!

Kjo është vajza bukuroshe e Donika Kadajt

Njihuni me vajzën e Donikës. Një nga figurat e rëndësishme dhe mjaftë të përfolura të politikës në vend është

Read More...

Kuvendi ia vazhdon mandatin komisionit për hetim të rastit të gylenistëve

Ka kaluar në Kuvend të Kosovës, kërkesa e komisionit hetimor parlamentar për hetim të rastit “Gylenistët” për vazhdim të

Read More...

Mediet spanjolle zbulojnë formacionin anti – Man Utd të Valverde

E gjithë vëmendja e medieve spanjolle është kthyer kah ndeshja e dytë e Barcelonës kundër Manchester United. Në kuadër

Read More...

Mobile Sliding Menu