Gjërat që duhet të dini para se të porosisni pica dhe pasta

In Shendeti

Picat dhe pastat janë ushqime italiane dhe shumë të dashura nga të gjithë ne.

Pavarësisht se a porosisim ushqimin nga shtëpia apo në restorant, ne presim që picat dhe pastat të kenë shije shumë të mirë dhe të përgatiten sipas recetave 100% italiane.

Për këtë arsye, para se të vendosim të shkojmë në një restorant, duhet të dimë disa gjëra rreth mënyrës sesi gatuhen këto dy ushqime që t’a kemi të qartë ku të shkojmë.

Kur porosisni pasta në një restorant, është shumë e rëndësishme që ato të mos jenë të blera nga një dyqan por të jenë të freskëta.

Kjo nënkupton që këto pasta të përgatiten nga restoranti duke përdorur miell dhe recetë tërësisht italiane.

Pastat e freskëta janë më të shëndetshme, më të shijshme dhe kanë teksturë shumë më të mirë se pastat e paketuara.

Nëse provoni pastat e freskëta një herë, nuk do të doni të provoni më pastat e thara.

Edhe kur porosisni pica është shumë e rëndësishme që brumi të jetë i freskët dhe të mos jetë i përgatitur kohë të gjatë më parë.

Por kjo nuk mjafton që brumi të jetë i mirë. Ai duhet të përgatitet me miell italian, i veçantë për pica dhe me recetë origjinale italiane.

Për pica është shumë e rëndësishme edhe mënyra e pjekjes. Picat duhet të piqen në furra të druve të dizajnuara njëjtë si furrat italiane.

Pjekja e picave në furrë me dru, e bënë atë shumë më të shijshme.

Për më tepër, picat e përgatitura në këtë mënyrë kanë rreth të trash, por njëkohësisht të butë që e bënë picën të shijojë më mirë.

Në Kosovë, pica dhe pasta të tilla që të japin përshtypjen se je duke ngrënë ushqime italiane mund t’i gjeni në restorantin POMO, ku pastat dhe picat janë të freskëta, me miell dhe recetë italiane, ndërsa picat piqen vetëm në furra të druve.

You may also read!

Nuk ndalen rrahjet: Tani në një tjetër nëndegë kapen mes veti anëtarët e LDK’së

Rrahjet dhe përplasjet brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) nuk kanë të ndalur, tani në një degë tjetër të

Read More...

Më ndryshe se në liri, shikoni si pritet iftari në burgun e Smrekonicës

Posa afron koha e iftarit, kuzhina e Qendrës Korrektuese të Smrekonicës fillon të mbushet. Të burgosurit këtu të cilët

Read More...

PDK më e votuara nga partitë shqiptare në katër komunat e veriut

Zgjedhjet për kryetarin e komunës, në katër komunat e veriut, të mbajtura sot, me kandidatët e saj, Gonxhe Çaushi

Read More...

Mobile Sliding Menu