Italia dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje me vlerë 2.5 miliardë euro

In Bota, Lajme

Zëvendëskryeministri italian, Luigi Di Maio, ka thënë se Italia ka nënshkruar marrëveshje me vlerë 2.5 miliardë euro me Kinën gjatë vizitës së presidentit kinez, Xi Jinping, në Romë, duke shtuar se vlera e përgjithshme e kontratave mes këtyre dy shteteve pritet të shkojë në 20 miliardë euro.

Di Maio e nënshkroi një marrëveshje me ministrin kinez të tregtisë, Zhong Shan, duke e bërë Italinë vendin e parë prej shteteve kryesore të Perëndimit që e miraton projektin infrastrukturor “Rripi dhe Rruga”.

Zëvendëskryeministri Di Maio tha para gazetarëve se qeveria italiane mbetet e përkushtuar ndaj partnerëve perëndimorë, por se Italia vjen në vend të parë.

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, e priti me nderime të larta shtetërore në Romë presidentin kinez, Xi Jinping.
Përndryshe, presidenti kinez, Xi Jinping, arriti të premten në pallatin presidencial në Romë, ku u prit me nderime të larta shtetërore. Për nder të tij u shtrua një darkë zyrtare, ku mysafirët i argëtoi këngëtari italian me famë botërore, Andrea Bocelli.

You may also read!

‘Pastrimi’ bllokohet për shkak të borxheve

Mbledhja e mbeturinave do t’iu pamundësohet kompanisë “Pastrimi” për pak ditë. Kjo pasi që të gjitha llogaritë e tyre

Read More...

Takimi i Berlinit mund të sjell kompromis mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 29 prill do të takohen në Berlin.

Read More...

Messi gati 600 gola me Barcelonën: “Çfarë të them për të… po i shijojmë magjitë e tij”

Valverde nuk gjen fjalë për të përshkruar magjikun Messin, para përballjes me Real Sociedadin. 42 ndeshje, 45 gola, 21

Read More...

Mobile Sliding Menu