Ja cilët janë shkaktarët e tensionit të ulët të gjakut

In Shendeti

Tensioni i gjakut është forca me të cilën gjaku qarkullon nëpër enët e tij.

Në rast se forca shtytëse kundrejt arterieve bëhet shumë e madhe, atëherë personi vuan nga tensioni i lartë.

Por në rast se ndodh e kundërta atëherë personi vuan nga tensioni i ulët.

Tensioni normal tek njerëzit është në mes 120/80 dhe 140/90, ndërsa tension i ulët konsiderohet kur vlerat bien nën 90/60.

Zakonisht tensioni i ulët i gjakut shkaktohet nga medikamentet apo edhe vëllimi i ulët i gjakut në trup.

Trajtimi më i mirë i tensionit të gjakut është konsumimi sa më i tepërt i ujit dhe reduktimi i alkoolit, në mënyrë që të mos shkaktohet dehidrim.

You may also read!

Thaçi: Rama ishte brilant në Berlin, Haradinaj i paedukatë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk resht së falënderuari dhe së thururi elozhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Pasi

Read More...

Tahiri: Albin Kurtin e tmerron ideja se autor i kësaj nisme për krijimin e Tribunalit është Kadri Veseli

Albin Kurtit nuk i pengon ideja e Tribunalit, por pse kjo ide është e Kadri Veselit. Kështu ka shkruar

Read More...

Politikani serb: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Kryetari i Partisë Liberale Serbe (LDP), Cedomir Jovanovic, shtoi edhe se për këtë punë qeverisë serbe duhet të ju

Read More...

Mobile Sliding Menu