Ja, shenjat që tregojnë se keni pësuar sulm në tru

In Shendeti

Sulmi në tru është shkaktari i pestë i vdekjes në botë. Dëmtimi i trurit nga goditja mund të zvogëlohet ndjeshëm nëse trajtohet në kohë, por shërimi dukshëm bëhet më i vështirë për njerëzit që shenjat e sulmit në tru i zëvendësojnë me probleme të tjera shëndetësore.

Gjatë çdo sulmi truri humb rreth 1.9 milion qeliza. Çdo orë gjatë një goditje që nuk trajtohet, truri juaj do të plaket për tre vjet e gjysmë. Shanset e dëmtimit të përhershëm të të folurit, humbja e kujtesës dhe ndryshimi i sjelljes janë në rritje kur trajtimi shtyhet ose sulmi zgjat shumë.

Ekzistojnë dy lloj sulmesh: goditja ishemike në tru, e shkaktuar nga mungesa e rrjedhjes së gjakut të shkaktuar nga bllokimi dhe sulmi i shkaktuar nga gjakderdhja e një ene të dëmtuar që shkakton rrjedhje të gjakut në tru.

Simptomat e të dyjave mund të jenë sulme të njëjta dhe është shumë e rëndësishme që menjëherë të telefononi një ambulancë nëse vëreni ndonjë nga problemet e mëposhtme shëndetësore:

Shihni dyfish dhe për këtë fajësoni lodhjen

Keni dridhje duarsh dhe ju mendoni se është ngërç

Fajësoni barnat për vështirësi në të folur

Për humbjen e ekuilibrit fajësoni alkoolin

Keni vështirësi të kujtoni fjalët

Për dhimbje të kokës fajësoni migrenën

You may also read!

Veseli sërish kryetar i PDK’së, pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim

Pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, Kadri Veseli është rizgjedhur kryetar i PDK’së edhe për një mandat, sot

Read More...

Trump e sulmon sërish kryetarin e Londrës: Je turpi i kombit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka kritikuar përsëri kryetarin e Londrës, Sadiq Khan, duke e quajtur

Read More...

Dy ditë pasi Avdullah Hoti tha se në LDK ka kaluar koha e rrahjeve: Krisin karriget dhe grushtet

Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila këto ditë po mban procesin e brendshëm zgjedhor, është duke u përballur me

Read More...

Mobile Sliding Menu