Kadaj-Bujupi: Gjermania konfirmoi se nuk do të ketë shkëmbim territoresh

In Kosova, Lajme

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, ka thënë se takimi i kryeministrit Ramush Haradinaj me kancelaren Angela Merkel është ndër takimet më të rëndësishme të lidershipit të Kosovës viteve të fundit.

Ajo në emisionin “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se kancelarja Merkel e ka konfirmuar që nuk do të ketë ndarje të Kosovës ashtu siç u promovua kohëve të fundit.

“Është një rritje e bashkëpunimit ekonomik reciprok por edhe fuqizim i një bashkëpunimi bilateral mes Kosovës dhe Gjermanisë. Unë besoj fuqishëm që është hequr ideja e ndryshimit të kufijve. Kancelarja Merkel është fuqishëm kundër çdo ndryshimi të kufijve”, ka thënë ajo.

Ajo tha se Haradinaj ka shfaqur përkushtimin e shtetit për të përkrahur dialogun me Serbinë, por pa kushte dhe pa heqje të taksës.

“Ajo çka është e rëndësishme është edhe lëvizja e lirë e cila është shumë e rëndësishme e që ka marr përkrahjen e Berlinit”, ka thënë ajo.

Ajo tha se Haradinaj ka kërkuar kohë më parë që Gjermania të jetë e përfshirë në fazën përfundimtare të dialogut, duke pasur edhe SHBA-në, që momenti i arritjes së marrëveshjes përfundimtare të ketë edhe garantues.

Kadaj-Bujupi thotë se Gjermania ka pasur qëndrim parimorë dhe të drejtë për të mbrojtur interesat e Kosovës.

Ajo tha se përfaqësuesja e lartë Federcia Mogherini ka rënë nga provimi për udhëheqjen e dialogut.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu