Kina drejt prodhimit të super-trenit me shpejtësi 2-4 mijë km/orë

In Tech

Kina do të nisë së shpejti procesin e kërkim-zhvillimit për prodhimin e një treni me shpejtësi shumë të lartë që arrin në 1000 km/orë, njofton “China Daily”.

Korporata e Shkencës dhe Industrisë Astronautike e Kinës bëri të ditur se falë përvojës së saj të bollshme dhe akumulimit teknologjik mbi sistemin dhe aftësinë e projektimit të avionëve Supersonic, ajo planifikon gjithashtu të zhvillojë projekte për krijimin e trenave super të shpejtë me një shpejtësi mesatare 2000km/orë e madje deri në 4000 km/orë.

You may also read!

Nuk ndalen rrahjet: Tani në një tjetër nëndegë kapen mes veti anëtarët e LDK’së

Rrahjet dhe përplasjet brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) nuk kanë të ndalur, tani në një degë tjetër të

Read More...

Më ndryshe se në liri, shikoni si pritet iftari në burgun e Smrekonicës

Posa afron koha e iftarit, kuzhina e Qendrës Korrektuese të Smrekonicës fillon të mbushet. Të burgosurit këtu të cilët

Read More...

PDK më e votuara nga partitë shqiptare në katër komunat e veriut

Zgjedhjet për kryetarin e komunës, në katër komunat e veriut, të mbajtura sot, me kandidatët e saj, Gonxhe Çaushi

Read More...

Mobile Sliding Menu