Krasniqi: Duhet ende kohë deri në një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë

In Kosova, Lajme, op/ed

Profesori universitar Milazim Krasniqi në emisionin Frontal ne T7 ka folur rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij këto dy shtete që ende nuk kanë zgjidhur problemet mes vete nuk mund të arrijnë tani në një marrëveshje përfundimtare.

Ai ka thënë se as takimi i Berlini nuk do të sjell diçka konkrete përpos deklaratave nga krerët institucional.

Ai ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë ku ka thënë se në Serbi frymon ideja me Sllobodan Millosheviqit pavarësisht që ky i fundit ka vdekur.

“Serbia është e afërt me Serbinë, dhe Serbia po lëvizë si satelit i Serbisë”, tha ai.

Ai ka thënë se njëherë mes dy shteteve nuk do ketë marrëveshje.

“Marrëveshje në kuptimin qe Serbia të njoh Kosovën nuk do të ketë edhe shumë e shumë vite jo vetëm sivjet. Marrëveshja gjithëpërfshirëse do të ishte në dëm të Kosovës dhe do të ishte në të mirë të Serbisë” , tha Krasniqi.

Për takimin e Berlinit ka thënë se do të ketë manifestim të pafuqisë.

“Do të ketë deklarata e bomba, por asgjë konkrete nuk do arrihet në këtë takim”, tha Krasniqi.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu