Kush është njeriu më i pasur në botë në 2019 dhe cila është pasuria e tij neto?

In Ekonomi

Themeluesi i kompanisë Amazon Jeff Bezos edhe kësaj radhe është zgjedhur njeriu më i pasur në botë.

Madje, jo vetëm që është personi më i pasur në botë, por Bezosi u bë personi më i pasur ndonjëherë në planet në korrik, kur pasuria e tij goditi një shifër prej 151 miliardë dollarësh.

Kjo përfaqësonte një rritje të madhe prej 45 milardë dollarëshm që nga 1 janari 2018. Për momentin, vlera e tij neto mendohet të jetë pak më shumë se 134 miliardë dollarë. Jeff Bezos zotëron të paktën gjashtë shtëpi që, së bashku, kanë vlerë afër 84 milionë dollarë (afro 65 milionë funte).

Kjo përfshin dy pallate në Beverly Hills, Kaliforni, dy shtëpi familjare në Medina, Uashington dhe një fermë mjaft e madhe prej 30,000 hektarësh në Van Horn, Teksas, që është shteti ku u rritë Bezos.

Vlen të theksohet megjithatë se pasuria e Bill-it ndoshta do të ishte shumë më e madhe në qoftë se ai nuk kishte dhuruar miliarda për bamirësi nëpërmjet Fondacionit Bill dhe Melinda Gates që ai ndihmoi për të ngritur.

You may also read!

Nuk ndalen rrahjet: Tani në një tjetër nëndegë kapen mes veti anëtarët e LDK’së

Rrahjet dhe përplasjet brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) nuk kanë të ndalur, tani në një degë tjetër të

Read More...

Më ndryshe se në liri, shikoni si pritet iftari në burgun e Smrekonicës

Posa afron koha e iftarit, kuzhina e Qendrës Korrektuese të Smrekonicës fillon të mbushet. Të burgosurit këtu të cilët

Read More...

PDK më e votuara nga partitë shqiptare në katër komunat e veriut

Zgjedhjet për kryetarin e komunës, në katër komunat e veriut, të mbajtura sot, me kandidatët e saj, Gonxhe Çaushi

Read More...

Mobile Sliding Menu