Mospajtime për orët e humbura, SBASHK-u lëshon mbledhjen

In Kosova, Lajme

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka lëshuar sallën ku ka qenë takimi 2 orësh në mes MAShT-it, SBASHK-ut dhe DKA-ve për të ardhur në një vendim final për kompensimin e orëve të humbura, por prapë rezultoi pa marrëveshje në mes palëve.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj tha se pas debatit 2 orësh nuk është arritur një marrëveshje sepse Bytyqi kërkon që të zëvendësohen gjitha orët e humbura ndërsa SBASHK-u kërkon që të rritet koeficienti për kolegët e tij dhe atëherë zëvendësohet 1 javë.

Gjitha orët e humbura sipas tij janë të pamundura të zëvendësohen.

Ministri kërkoi që gjitha orët e humbura të kompensohen gjë që nuk do ndodh, nëse Parlamenti vendos për ngritje të koeficienteve të kolegëve tanë një javë do zëvendësohet, përndryshe jo”, tha Jasharaj.

Ai tha se SBASHK-u po pret vendimin e gjykatës i cili do të respektohet çfarëdo që të jetë, raporton EO.

Jo pas këtij debati dhe një debati që nuk përkon me realitetin ne kemi qëndrime tona në mbrojtje të ligjit. Ligji nuk na obligon me mbajt mësim, ne po presim vendimin e gjykatës që cilido qoftë edhe nëse nuk na pëlqen neve ne do ta respektojmë. Le të përmirësohen koeficientet dhe ne do zëvendësojmë një javë, nëse nuk ndodh kështu nuk ka zëvendësim fare”, tha ai.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu