NASA tregon se si do të duken shtëpitë në planetin Mars

In Tech

NASA ka zbuluar pamje 3D të shtëpive për astronautët që mbërrijnë në Mars në të ardhmen.

Agjencia amerikane e hapësirës tregoi se dizajni që ishte futur si pjesë e një konkursi, dha një çmim prej 500,000 dollarë për fituesin.

Strukturat u hartuan nga fabrika e hapësirës AI, me qendër në Nju Jork.

Më e rëndësishmja, substancat që përdoren për t’i bërë ato kanë të gjitha materialet që mund të përshtaten me hapësirë.

Aktualisht NASA po punon për ta bërë jetesën në Mars një realitet.

Më parë këtë vit, kreu i agjencisë hapësinore parashikoi se personi i parë që do vendosë këmbën në Planetin e Kuq do të jetë një grua.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu