Në Strasburg po mbahet takimi i 6-të i përbashkët i KPSA-së, BE-Kosovë

In Kosova, Lajme

Në Strasburg të Francës është duke u mbajtur takimi i gjashtë i përbashkët i KPSA-së, BE-Kosovë.

Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga Kuvendi i Kosovës, raporton lajmi.net.

Komisioni Parlamentar i Përbashkët për Stabilizim Asociim, Bashkimi Evropian-Kosovë, po mban sot në Strasburg mbledhjen e 6-të të përbashkët, në të cilën pjesëmarrës janë 13 anëtarë nga Parlamenti Evropian dhe 13 anëtarë nga Kuvendi i Kosovës.

Përfaqësues nga Qeveria e Kosovës është ambasadori i Kosovës në Bruksel, ndërsa përfaqësues nga Komisioni Evropian, David Cullen, udhëheqës i njësisë në Drejtorinë e Përgjithshme për ish-Republikën e Maqedonisë dhe Kosovës.

Në takim po shkëmbehen pikëpamje lidhur me situatën aktuale të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe BE-së.

Temat tjera që do të diskutohen janë: dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjendja sociale dhe ekonomike në Kosovë, si dhe liberalizimi i vizave.

Nën udhëheqjen e deputetit Memli Krasniqi, delegacioni i Kuvendit të Kosovës përbëhet nga deputetët: Elmi Reçica, Arben Gashi, Glauk Konjufca, Blerta Deliu-Kodra, Vjosa Osmani-Sadriu, Albulena Haxhiu, Armend Zemaj, Bilall Sherifi, Time Kadrijaj dheVisar Ymeri, ndërsa nga Parlementi Evropian, nën udhëheqjen e Tonino Piculas, delegcioni përbëhet nga: Dobravka Suica, Thomas Ëaitz, Dominique Bilde, Cornelia Ernst, Tanja Fajon, Lukas Mandl, Jozo Rados, Laszlo Tokes, Ruza Tomasic, Daniele Viotti, Julie Ëard, Zeljana Zovko, Amjad Bashir. 


You may also read!

‘Pastrimi’ bllokohet për shkak të borxheve

Mbledhja e mbeturinave do t’iu pamundësohet kompanisë “Pastrimi” për pak ditë. Kjo pasi që të gjitha llogaritë e tyre

Read More...

Takimi i Berlinit mund të sjell kompromis mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 29 prill do të takohen në Berlin.

Read More...

Messi gati 600 gola me Barcelonën: “Çfarë të them për të… po i shijojmë magjitë e tij”

Valverde nuk gjen fjalë për të përshkruar magjikun Messin, para përballjes me Real Sociedadin. 42 ndeshje, 45 gola, 21

Read More...

Mobile Sliding Menu