Nga dhjetori i vitit të kaluar u legalizuan afro 300 armë, ja deri kur vazhdon afati

In Lajme

Në bazë të një vendimi të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, procesi i legalizimit të armëve ka filluar nga dhjetori i vitit të kaluar dhe do të zgjasë deri më 17 qershor të këtij viti.

Zv/ministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka ka thënë se deri tani ka kërkesa afro 300 dhe në shikim të parë duket se është numër i vogël por që pritet që me kalimin e kohës që ky numër të rritet.

”Ne edhe kur kemi filluar këtë proces, kemi vlerësuar se qoftë edhe një armë nëse legalizohet, kjo është e arritur e Kosovës”, ka thënë Zeka, transmeton Indeksonline.

Sipas zv/ministrit Zeka me gjasë janë mbi 200 mijë armë të palegalizuara në Kosovë, por që disa prej tyre janë armë të luftës të cilat ruhen dhe që nuk janë të gjitha armë efektive.

You may also read!

Adelina Tahiri s’po ka çka tregon më veç rrobave firmato

Adelina Tahiri është harruar kur është komentuar për ndonjë sukses në karrierën artistike muzikore, madje ajo ka lënë tërësisht

Read More...

Rruga e gjatë e Kosovës drejt NATO-s

Që nga miratimi i tri ligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, nga një forcë për ndërhyrje

Read More...

Vdes në moshën 98-vjeçare Duka i Luksemburgut

Duka i Madh i Luksemburgut, i cili kishte marrë pjesë në Luftën e Dytë Botërore së bashku me ushtrinë

Read More...

Mobile Sliding Menu