Një ndër aeroplanmbajtëset më të mëdha amerikane arrin në detin e Arabisë

In Bota, Lajme

USS Abraham Lincoln është tani në veri të detit të Arabisë, dy javë para kohës në mënyrë që të zmbrasë Iranin.

Aeroplanmbajtësja është e armatosur deri në dhëmbë për çdo rast emergjence.

Më herët këtë javë, Komanda Qendrore e SHBA’së tha që forcat e saj në rajon janë në gatishmëri të lartë, por deri atëherë asnjë provë nuk ekzistontë që siguria ishte rritur tek forcat amerikane.

Por tani, nën presion që të shpjegojë ndryshimin e qëndrimit, zyrtarë të Pentagonit thonë që ata janë në proces të deklasifikimit të disa fotove satelitore që tregojnë armatosjen me raketa të anije iraniane.

Ky mendohet që është një mesazh direkt i administratës së Trump pas rritjes së tensioneve prej dorëheqjes prej marrëveshjes nukleare të SHBA’së.

Zyrtarë të Pentagonit kanë bërë të ditur se arsyeja e dërgimit të kësaj aeroplanmbajëtse nuk është që të fillojë një luftë.

You may also read!

Thaçi: Rama ishte brilant në Berlin, Haradinaj i paedukatë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk resht së falënderuari dhe së thururi elozhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Pasi

Read More...

Tahiri: Albin Kurtin e tmerron ideja se autor i kësaj nisme për krijimin e Tribunalit është Kadri Veseli

Albin Kurtit nuk i pengon ideja e Tribunalit, por pse kjo ide është e Kadri Veselit. Kështu ka shkruar

Read More...

Politikani serb: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Kryetari i Partisë Liberale Serbe (LDP), Cedomir Jovanovic, shtoi edhe se për këtë punë qeverisë serbe duhet të ju

Read More...

Mobile Sliding Menu