Pas akuzave se do përjashtohen nga Liga e Kampionëve, reagon Man City

In Futboll, Sport

New York Times ka publikuar një artikull ku raporton se UEFA do të përjashtojë Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve për sezonin e ardhshëm.

Ekipi i Pep Guardiolas do të dënohet për anashkalim të rregullave financiare të vendosura nga UEFA, ku klubi shpenzonte më shumë para se sa regjistronte të hyra nga kontratat e sponsorizimit.

Rreth kësaj çështje, ka reaguar edhe klubi i Manchester Cityt me anë të një komunikate në faqen zyrtare, ku mohon të gjitha akuzat e fundit.

”Klubi i Futbollit Manchester City janë të zhgënjyer, por fatkeqësisht jo të befasuar, me njoftimin e papritur për hetimin që do të bëhet nga Shefi i Hetuesit të ICCB IC Yves Leterme.

Rrjedhjet e mediave gjatë javës së kaluar tregojnë për procesin që është mbikëqyrur nga z. Leterme.

Manchester City është krejtësisht i bindur për një rezultat pozitiv kur çështja do konsiderohet nga një organ i pavarur gjyqësor.

Akuza e parregullsive financiare mbetet plotësisht e pavërtetë dhe referimi i CFCB-së injoron një organ të plotë të provave të pakundërshtueshme të ofruara nga Manchester City FC në Chambers.

Vendimi përmban gabime, keqinterpretime dhe konfuzione që bazohen rrënjësisht nga mungesa themelore e procesit të duhur, duke mbetur çështje të ngritura të pazgjidhura nga Manchester City FC si pjesë e asaj që klubi ka konstatuar të jetë një proces i pakënaqshëm, i kufizuar dhe armiqësor”, thuhet në komunikatën e Cityt të publikuar pak minuta më parë.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu