Rreziqet nga virusi i gripit, flet mjekja Alma Cani: Kujdes kur keni këto simptoma

In Shendeti

Mjekja Alma Cani ka folur për situatën gripale që ka mbërthyer vendin. Ajo komentoi arsyet pse njëri nga pacientët humbi jetën, duke përjashtuar mundësinë që ai të jetë prekur nga gripi AH1N1, i njohur ndryshe edhe si “gripi i derrit”.

“Pacienti vuante nga një patologji kronike. Ishte në reanimacion dhe nuk mundi të mbijetonte. Sa i përket gripit ne nuk kemi konfirmim për raste me grip derri, por janë të prekur nga gripi sezonal, kryesisht pacientë që vuajnë edhe nga sëmundje të tjera, përfshi këtu moshat e treta që janë më pak rezistente ndaj këtyre virozëve. Këshilloj të bëhet vaksinimi paraprak dhe duhet të jenë në kontakt me mjekët e familjes dhe mjekët specialistë”,- tha ajo.

Cani sqaroi më tej të gjitha simptomat që ka gripi i sivjetshëm, masat që duhet të marrin të prekurit dhe kush janë më të rrezikuarit prej tij. Ajo shtoi se: “Agresiviteti i virozës së sivjetshme nuk është edhe aq i madh sa vitet paraprake”,

Gripi fillon me temperatura të larta, me kollë, me sekrecione, dhimbje koke dhe kyçesh. Të gjitha këto janë simptomat paraprake. Nëse nuk trajtohet mund të kalojë edhe në komplikacione si pneumoni sidomos tek qytetarët që kanë probleme kronike. Ritheksoj duhet të jenë të kujdesshëm dhe të bëjnë vaksinim.

“Në rast se qytetarët kanë këto simptoma duhet të marrin simtomatkëve, qoftë për temperaturën, qoftë për kollën. Nëse për dy tre ditë gjendja nuk përmirësohet duhet t’ju drejtohen mjekëve. Unë e përmenda edhe më herët. Janë mosha e tretë, pacientët që vuajnë nga sëmundje kronike të mushkërive, të veshkave, të heparit me probleme hematologjike, kronike”.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu