‘Serbia afër, Kosova e Bosnja shumë larg BE-së’

In Kosova, Lajme

Viti 2025 është shans real për vendet e Ballkanit Perëndimor për të hyrë në Bashkimin Evropian, por kjo varet nga përpjekjet e tyre për të përmbushur kriteret, sipas ministres së jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, vendi i së cilës tani ka presidencën e radhës të Këshillit të BE-së.

“Nëse të gjithë udhëheqësit e shoqërisë dhe politikës fokusohen në zbatimin e reformave kyçe, kjo nuk është joreale. Kjo varet nga secili vend në rajon, se sa shpejt kryejnë detyrat. Natyrisht, nëse nuk janë të gatshëm atëherë nuk do të ketë marrëveshje për anëtarësim. Rregullat janë të qarta për të gjithë”, ka thënë Zaharieva për EUobserver, transmeton Koha.net.

Synimi për vitin 2025 pritet të formalizohet në muajin e ardhshëm nga Komisioni Evropian.

“Partnerët e Ballkanit Perëndimor tani kanë një mundësi historike. Për herë të parë, perspektiva e tyre e pranimit ka një afat kohor të mirë”, thotë ajo.

Strategjia e BE-së për Ballkanin do të diskutohet në Samitin e Sofjes që do të mbahet në maj, me vendet e regjionit – Serbinë, Malin e Zi, Maqedoninë, Shqipërinë, Bosnje Hercegovinën dhe Kosovën.

Duke u dhënë këtyre vendeve një “perspektivë evropiane” – në vend se një premtim formal për anëtarësim – është një nga prioritetet e vëna nga Bullgaria për presidencën e saj të Këshillit të BE-së, i cili filloi më 1 janar.

Aktualisht Serbia është në negociatat më të avancuara me BE-në, dhe është në pritje që të hapë “dy apo tre” kapituj të rinj gjatë presidencës bullgare në BE.

I dyti është Mali i Zi, me pesë kapituj tashmë të hapur. Shqipëria dhe Maqedonia janë vende kandidate, por Maqedonia – e quajtur zyrtarisht ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë duhet së pari të zgjidhë mosmarrëveshjen me Greqinë rreth emrit të saj.

Përderisa sipas këtij artikulli Kosova dhe Bosnjë e Hercegovina janë shumë prapa, duke ia kujtuar Kosovës njërin prej fakteve kyçe atë të mosnjohjes nga pesë shtete anëtarë të Bashkimit Evropian.

You may also read!

Lajm i rënd në Vushtrri

Në njërin nga lokalet gjatë kohës së ndaljes së energjisë elektrike, duke e ndezur gjeneratorin njëri nga punëtorët e

Read More...

Putin nuk bën punë, serbët lëshohen në Beograd kundër Vuçiç

Mijëra veta parakaluan rrugëve të Beogradit në protestat kundër, siç thuhet, sundimit autokratik të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Read More...

Ndihmon të gjithë, por cila është paga që merr Halil Kastrati

Humanisti, Halil Kastrati ka treguar se a paguhet në shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, me të cilën ai i ndihmon

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu