Sipas shkencës, më mirë të jeni beqare

In Jetë/Stil

Shkenca ka zbuluar se beqaria sjell shumë përfitime. Edhe koha e shpenzuar në vetmi është ndër to.

Sipas studimeve të fundit, beqarët janë jo vetëm më të prirë që ta përballojnë mirë vetminë, por gjithashtu të përfitojnë nga ajo, transmeton Telegrafi.

Bella DePaulo, psikologe, e mbështet jetën beqare dhe udhëton përgjatë vendeve të ndryshme për t’i prezantuar zbulimet e saja.

Beqarët kanë tendenca të kenë rrjete më të forta sociale

Në vitin 2015, shkencëtarët kanë zbuluar se beqarët janë më të prirë të kenë lidhje më të mira shoqërore sesa shokët e tyre të martuar.

Thënë më thjeshtë, të qenit beqare i rritë lidhjet shoqërore për dy gjinitë.

Beqarët janë më kreativë

Studime të shumta kanë treguar se beqarët kanë nivele më të larta të kreativitetit dhe intimitetit. Gjithashtu, koha që e shpenzojnë në vetmi u mundëson atyre të jenë edhe më produktivë.

Pra, sipas psikologëve, beqaria mund të jetë çelësi për ta njohur veten më mirë dhe për ta përmirësuar veten më shumë.

You may also read!

Lajm i rënd në Vushtrri

Në njërin nga lokalet gjatë kohës së ndaljes së energjisë elektrike, duke e ndezur gjeneratorin njëri nga punëtorët e

Read More...

Putin nuk bën punë, serbët lëshohen në Beograd kundër Vuçiç

Mijëra veta parakaluan rrugëve të Beogradit në protestat kundër, siç thuhet, sundimit autokratik të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Read More...

Ndihmon të gjithë, por cila është paga që merr Halil Kastrati

Humanisti, Halil Kastrati ka treguar se a paguhet në shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, me të cilën ai i ndihmon

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu